Fit

Zdrowa fit kolacja, z której nie powinno się rezygnować

Krąży błędne przekonanie, że aby zachować smukłą sylwetkę należy zrezygnować z kolacji. Otóż nic bardziej mylnego. Owszem trzeba rezygnować, ale z kolacji ciężkostrawnej i obfitej. Decydując się na zdrową fit kolację możemy być spokojni o sylwetkę. Aby ostatni posiłek dnia był zdrowy i nietuczący, trzeba kierować się pewnymi zasadami.

Fit kolacja – lekka i pożywna

Kolacja, podobnie jak pozostałe posiłki spożywane w ciągu dnia, jest bardzo ważna. Zgodnie z zasadą zdrowego odżywiania, powinno się jeść często, ale mało. Wówczas metabolizm przyspiesza, co sprzyja spalaniu zbędnego tłuszczu. W związku z czym o kolacji trzeba pamiętać. Ważne jest jednak to, aby była ona lekka i pełnowartościowa. Unikamy więc produktów ciężkostrawnych, o dużej ilości węglowodanów czy cukrów, takich jak:

– smażone potrawy;
– czerwone mięso;
– ziemniaki;
– białe makarony, kasze, ryż;
– białe pieczywo;
– słodycze.

Fit kolacja powinna opierać się o składniki nie obciążające układu pokarmowego oraz dostarczające naszemu organizmowi wartościowych składników odżywczych. Warto więc sięgać po takie produkty, jak:

– warzywa wszelkiej maści;
– różnego rodzaju ryby, mogą być również wędzone;
– jajka;
– biały ser;
– białe mięso.

Zdrowa kolacja – nie później niż 3 godziny przed snem

Przyjęło się mówić, że kolacja powinna być spożywana do godziny 20-tej. Z uwagi na to, że ludzie prowadzą rożny tryb życia – np. chodzą bardzo późno spać, lub trenują późnym wieczorem, to prościej trzymać się zasady – kolacja 3 godziny przed snem. Lekka kolacja spożywana nawet o 22 nie zaszkodzi, a choćby po treningu dostarczy odpowiednich składników odżywczych zapewniających organizmowi właściwą regenerację.

Jakie dania wybierać na fit kolację?

Oczywiście takie, które będą miały w swoim składzie wartościowe i niskokaloryczne produkty. W roli fit kolacji idealnie sprawdzają się warzywa na patelnię czy też rozmaite sałatki warzywne – np. sałatka grecka, z jarmużem, z kapusty pekińskiej. Sałatki warzywne można komponować z ulubionych warzyw na różne sposoby – jest to potrawa dająca mnóstwo możliwości na jej przygotowanie. W składzie sałatki może pojawić się na przykład gotowane jajko czy pierś z kurczaka lub łosoś wędzony. Dobrym pomysłem na fit kolację są również różnego rodzaju koktajle z warzyw, owoców i mleka roślinnego czy maślanki. Są one pożywne i bardzo lekkostrawne.