Fit

Yerba mate – co to

Napój yerba mate jest świetnym zamiennikiem dla aromatycznej kawy. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, co równie dobrze postawi Cię na nogi, zaparz sobie liście yerby!

Yerba mate: kofeina

Jeśli nigdy nie miałeś styczności z yerba mate z pewnością zastanawiasz się co to może być. Czy to herbatka, ziółka a może napój podobny do kawy? Cóż sprawa wygląda następująco – jest to napar z ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. Yerba mate to tak naprawdę wysuszone liście i gałązka ostrokrzewu.

Historia ostrokrzewu paragwajskiego sięga XVII wieku. Wtedy to Jezuici przebywający na terenie Ameryki Południowej zaczęli przejmować od lokalnej ludności zwyczaje picia pobudzającego naparu z liści ostrokrzewu. Następnie postanowili przywieźć go do Europu i potraktować to jako alternatywę dla herbaty. Niestety napar nie przyjął się najlepiej wśród Europejczyków. Przełom nastąpił na początki XIX wieku.

Napój yerba mate mocno popularyzuje podróżnik i publicysta Wojciech Cejrowski oraz papież Franciszek.

Dlaczego warto pić yerba mate?

Yerba ma nie tylko pobudzać, ale ma również duży wpływ na nasze zdrowie. Jakie właściwości ma yerba mate?

  1. Znajduje się w niej duża liczba przeciwutleniaczy, czyli substancji hamujących proces starzenia się naszego organizmu.
  2. Yerba nawadnia nasz organizm, a co za tym idzie sprawia, że stajemy się zdrowsi i silniejsi.
  3. Napar z ostrokrzewu to źródło naturalnych witamin i minerałów. Regularne picie yerba mate może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowe, a nawet zastąpić suplementy diety.
  4. Ostrokrzew paragwajski działa przeciw nowotworowo. Dobrze wpływa na wątrobę.
  5. Jeśli planujesz się odchudzać, spróbuj naparu z yerby. Jej działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Jeśli nie próbowałeś yerba mate, pora to zmienić!