niacynamidy
Fit

Niacynamidy – działanie oraz właściwości w kosmetykach

Produkty bogate w niacynamid szturmem podbiły branżę kosmetyczną. Do ich największych zalet zaliczyć można szybkie efekty orz szerokie spektrum działania. Dlaczego warto zainteresować się tym składnikiem? W jaki sposób wpływa na skórę? Czy jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Co to jest niacynamid?

Skąd tak właściwie wziął się niacynamid? Jest on pochodną witaminy B3. Można go znaleźć również po nazwą witamina PP, niacyna lub nikotynamid. Ma on wpływ na tworzenie aminokwasów oraz kwasów nukleinowych. Co ważne, można go stosować w pielęgnacji każdego rodzaju cery – również tej wrażliwej i zmagającej się z trądzikiem. Należy również wspomnieć o jego działaniu hipoalergicznym, przez co jest on całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

Właściwości niacynamidów

Jak już wcześniej zostało wspomniane, niacynamidy posiadają wiele zbawiennych dla naszej skóry właściwości, dlatego warto wprowadzić je do swojej codziennej pielęgnacji.

Do głównych zalet tej substancji zaliczyć można działanie silnie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Zmagasz się z nawracającym trądzikiem? W takim razie sięgnij po krem lub serum bogate w niacynę. Co ważne, jego działanie można również uznać za ograniczające namnażanie się bakterii, które odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych i zaognionych zmian trądzikowych.

Oprócz tego, niacyna normalizuje działanie gruczołów łojowych, przez co zmniejsza nadprodukcję sebum prowadzącą do nadmiernego przetłuszczania się skóry.

Niacynamidy zwężają również pory, działają przeciwstarzeniowo oraz nawilżająco. Ze względu na pochodzenie (pochodna witaminy B3) bierze ona udział w syntezie lipidów oraz ceramidów.

Niacynamid – z czym warto łączyć, a czego się wystrzegać? 

Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, niacynamid warto łączyć z takimi kwasami jak kwas hialuronowy. Wykazuje on silne właściwości nawilżające, przez co zrównoważy nieznacznie przesuszony naskórek.

Świetnym duetem będzie również niacyna i cynk, ponieważ ta druga wspomaga regenerację skóry i sprawia, że rany szybciej się goją. Połączenie to poleca się w walce z trądzikiem.

Niacynamid będzie również świetnie współgrał z retinolem, który jest produktem o mocnym działaniu, często niszczącym warstwę lipidową na naszej skórze.

Skoro wiesz, z czym najlepiej współgra niacyna, w takim razie warto podkreślić z czym szczególnie nie powinna być ona łączona.

  • Kwasy AHA i BHA – ich niskie pH sprawia, że niacynamidy tracą na swojej wartości,
  • witamina C (kwas askorbinowy) – składniki zawarte w obu substancjach niwelują swoją skuteczność. Co ważne łącząc oba kwasy może dojść do powstania kwasu nikotynowego, który działa na naszą skórę drażniąco.

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu niechcianych skutków ubocznych, stosuj kwasy z różnymi składnikami aktywnymi na przemiennie – niacynamidy rano, a kwasy nawilżające wieczorem.