szkola_plywania
Fit

Być jak ryba w wodzie

Człowiek nie ma skrzeli, niemniej od maleńkiego jest dobrze oswojony z wodą. Z czasem – niefortunnie – nie jest już z nią tak dobrze zaznajomiony. Przed przyjściem na świat, gdy znajdujemy się w matczynym łonie, przed światem zewnętrznym chronią nas wody płodowe. Ich miarowy szum, jak niektórzy naukowcy sądzą, ma kojący wpływ na kształtującą się jednostkę. Być może właśnie dlatego niemowlęta nie boją się wody, a wręcz przeciwnie: dobrze się w niej czują i z łatwością uczą się pływać. Później jest to już trudniejsze, bo najlepiej prawidłowe nawyki nabyć w bardzo młodym wieku, ale też nie niemożliwe. W nauce pływania pomocne są, oczywiście, odpowiednie szkoły, które otwarte są dla chętnych w każdym wieku.

Szkoły pływania dla dzieci

Niektóre szkoły publiczne organizują zajęcia na pływalni, ale raczej robią to sporadycznie. Nie poświęcają też wiele uwagi na to, by nauczyć uczniów pływać. Jeżeli nie potrafią, to wtedy pozostają w domu lub w szatni. A dziecko powinno umieć się poruszać w wodzie. W ten sposób jest zdecydowanie bezpieczniejsze w wodzie i jej pobliżu. Zdolność pływania, jak też się zdarza, może uratować dziecku życie. Lub też ono może komuś pomóc podczas zmagania się z żywiołem wody. Dlatego warto wcześnie pokazać smykowi, jak sprawnie poruszać się w wodzie. Pomocne są szkoły pływania. Doświadczeni trenerzy prowadzą zajęcia dla szkrabów w różnym wieku, a także prezentujących rozmaite umiejętności pływackie. Jedne wcale nie potrafią utrzymać się w wodzie, a inne robią to bez problemu, natomiast mają wiele braków technicznych. Przyjazny nauczyciel pływania sprawi, że dziecko poczuje się w wodzie jak ryba. Takimi kompetencjami wyróżnia się na przykład trener Tomasz Skowron.

Szkoły pływania dla dorosłych

Jeżeli człowiek nie nauczy się pływać w dzieciństwie, wtedy w dorosłym wieku trudniej się mu będzie oswoić z wodą. Ale nie jest to też takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nauka pływania w Krakowie czy innym większym mieście dostępna jest przecież nie tylko dla dzieci, ale również dla bardziej zaawansowanych wiekowo uczniów. Umiejętność pływania jest przydatna w każdym wieku. Wspomnijmy o tym, że pływanie rozmaitymi stylami (choćby kraulem czy żabką) rozwija w pływaku szereg mięśni. Przepłynięcie kilku basenów jest jak wykonanie ćwiczeń na plecy, barki oraz klatkę piersiową w jednym momencie. Pływanie pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę nawet w starszym wieku, co stanowi dodatkową zachętę dla wielu ludzi.

W szkole pływania profesjonaliści uczą zarówno podstaw poruszania się w wodzie, jak i szkolą już doświadczonych pływaków,  pomagając im uzyskać mistrzowską formę i nienaganny styl.