makijaz
Fit

Makijaż a cera trądzikowa

Jeszcze kilka lat temu ze świecą można by było szukać zdjęć modelek ukazujących ich faktyczny stan cery. Nawet gwiazdy kina, skrzętnie ukrywały pod wieloma warstwami wszystkie swoje niedoskonałości, w tym również trądzik. A przecież jest to rzecz naturalna i normalna, która może spotkać każdego. Zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich kosmetyków do makijażu oraz jakich zasad się trzymać, by kolorowe kosmetyki nie powodowały powstania nowych stanów zapalnych?

Makijaż dla cery trądzikowej

Nie ma idealnego sposobu na przykrycie wyprysków, gdyż najczęściej wystają one poza linię skóry. Dlatego nawet najlepszy makijażysta nie zmieni faktury naszej cery za pomocą kosmetyków. Oczywiście nie oznacza to, że zmagając się z trądzikiem, nie powinnaś szukać złotego środka, dzięki któremu makijażem podkreślisz swoje atuty, jakimi z pewnością są oczy, nos czy usta.

Pamiętaj jednak, że źle wykonany makijaż może sprawić, że trądzik się zaogni. Niezależnie od tego, czy na co dzień się malujesz, podstawą każdego udanego make upu powinna być odpowiednia pielęgnacja.

Delikatne kremy z naturalnym składem z pewnością staną się Twoimi sprzymierzeńcami, ponieważ pod warstwą podkładu i innych kosmetyków, będą leczyć stany zapalne nawilżając i dbając o pH cery.

Podkład nie zapychający porów

Skąd biorą się niedoskonałości na naszej twarzy? Głównym czynnikiem wpływającym na to jest mieszanina sebum oraz martwych komórek skóry, które zalegają w gruczołach łojowych. Połączenie to sprawia, że bakterie mają wręcz idealne warunki do rozwijania się i tworzenia stanów zapalnych.

Z tego też powodu, główną przyczyną powstawania dodatkowych wyprysków pod warstwą makijażu, jest zbyt ciężki podkład. Jego ciężka konsystencja zatyka pory przez co skóra nie może oddychać i samodzielnie się oczyszczać.

Jakie podkłady wybierać? Przede wszystkiem takie, które w swoim składzie nie posiadają silikonów, jednak są bogate w substancje antybakteryjne i regulujące. Przy cerze trądzikowej zrezygnuj z matowych podkładów, które dodatkowo uwydatniają wypryski. Sięgaj raczej po delikatne, mineralne kosmetyki bogate w tlenek cynku.

Oczyszczanie cery

Jedną z największych zmór cery trądzikowej są mocno widoczne i rozszerzone pory. To właśnie w nich, przez cały dzień, gromadzi się brud i sebum. Właścicielki cery trądzikowej powinny szczególną uwagę przyłożyć do codziennego oczyszczania swoje skóry, tak by niwelować ewentualne stany zapalne.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, noś makijaż najkrócej jak to możliwe, a po powrocie do domu od razu zadbaj o oczyszczanie dwuetapowe – rozpuść makijaż przy pomocy olejku lub mleczka, a następie całą twarz umyj łagodnym żelem.

Jedną z najważniejszych zasad pielęgnacji cery trądzikowej jest zadbanie o jej poziom nawilżenia, ponieważ nie ma nic gorszego dla tego typu skóry niż wysuszenie i doprowadzenie do naruszenia bariery lipidowej.