Fit

Zdrowe dania dla dzieci

O tym jak ciężko przekonać jest dziecko do zdrowego posiłku wie każdy rodzic. Czasami potrzeba nie lada cierpliwości i kreatywności, by posiłek przez nas przygotowany, spełniał wymogi dziecka. A jakie one są? Przede wszystkim musi być kolorowo! Nudne i szarobure potrawy nie zachęcą młodego odkrywcę do spróbowania nowych rzeczy. I chociaż jedzenie nie powinno być zabawą, należy pokazać maluchowi, że nie musi też być przykrym obowiązkiem.

Zdrowe danie dla dziecka

O to by dziecko było zdrowe dba każdy rodzic. Prawidłowy rozwój malucha zależy również od pełnowartościowych posiłków, które je. Dostarczane składniki odżywcze muszą dawać dużo energii zarówno do nauki jak i do zabawy. Jeśli chcesz by twój maluch polubił jedzenie, zachęcaj go do pomagania ci podczas przyrządzania posiłków dla całej rodziny. Pod czujnym okiem pozwalaj obierać, kroić i dodawać warzywa i owoce do dań. Tylko w ten sposób dziecko nauczy się szacunku do jedzenia oraz tego kto je przygotował.

Zdrowe przepisy dla dzieci

Co oznacza tak naprawdę zdrowy posiłek? Oczywiście, że nie tylko same warzywa i owoce, ponieważ nawet one w nadmiarze mogą wywołać niepożądane reakcje. Zbilansowana dieta to taka, która łączy w sobie zrównoważoną ilość węglowodanów, białka, tłuszczy, witamin oraz minerałów. W przypadku dziecka wartości te są różne od tych dla dorosłego, dlatego jeśli usłyszysz od dziecka, że się najadło – zaufaj mu.

Do najciekawszych pomysłów na szybkie śniadania i kolacje należą kanapki. Pieczywo pełnoziarniste lub lekkie bułki upieczone przez ciebie i dziecko sprawdzą się jako podstawa pysznego posiłku. Dodaj do tego żółty ser lub wędlinę, liść sałaty oraz pomidorki. Im bardziej kolorowa kanapka tym lepiej! Pozwól dziecku ułożyć jakiś ciekawy wzór z warzyw, a z pewnością po chwili zobaczysz pusty talerz.

W przypadku obiadów sprawa wygląda nieco inaczej. Jest to posiłek jednoczący rodzinę i budujący swego rodzaju wartości, które w dorosłym życiu twoje dziecko może wykorzystać. Nie gotuj dla niego specjalnie drugiego posiłku, po prostu zrezygnuj z kilku składników.