Dieta / catering

Dieta Dukana

Dieta Dukana należy do jednych z najpopularniejszych diet odchudzających. Plotki głoszą, że nawet księżna Cambridge stosowała tę dietę przed ślubem z księciem Williamem. Mimo tego, że wielu dietetyków wyrzuca diecie szkodliwy wpływ na organizm, ludzie wciąż chętnie po nią sięgają. Jej głównym założeniem jest ograniczenie lub całkowita eliminacja węglowodanów i tłuszczów. W ich miejsce pojawia się zwiększona liczba protein. Dieta Dukana przebiega w kilku etapach. Mają one pomóc w utrzymaniu wagi bez efektu jojo.

Dieta Dukana – na czym polega

Największą popularność dieta Dukana zyskała już kilkanaście lat temu. Jej głównym celem jest z początku całkowite wyeliminowanie, a następnie ograniczenie węglowodanów i tłuszczów. Równocześnie musimy pamiętać o zwiększeniu białka w posiłkach. Między innymi dlatego też można znaleźć ją pod nazwą diety białkowej.

Dla kogo jest ta dieta? Wprowadzenie jej w życie szczególnie polecane jest osobom zdrowym i dorosłym. Diety odchudzające są znane z tego, że nie tylko pomagają w utracie zbędnych kilogramów, ale również eliminacji składników, które wiążą się z pewnym ryzykiem. Nie powinny stosować jej dzieci, nastolatkowie i osoby starsze i schorowane. Odradza się ją również kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz osobom z niedowagą. Ze względu na specyficzne dania i produkty w diecie Dukana nie będzie ona odpowiednia dla wegan czy wegetarian.

Dieta dukana fazy

  • Faza pierwsza – Atak (Faza uderzeniowa)

W fazie tej chodzi przede wszystkim o szybką utratę wagi. Powinna ona trwać od 1 do 10 dni. To ile czasu na nią poświęcimy zależy od możliwości naszego organizmu i kilogramów do zrzucenia. Pamiętajmy, że im więcej chcemy schudnąć tym dłuższa powinna być pierwsza faza. Podczas tej fazy spożywa się wyłącznie produkty proteinowe. Zapominamy o owocach, warzywach, tłuszczach i węglowodanach.

  • Faza druga – Naprzemienna

Jest to najdłuższa faza, ponieważ trzymamy się jej do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi. polega ona na ty, by spożywać wyłącznie produkty proteinowe naprzemiennie z proteinami w połączeniu z warzywami. Wielu ludzi stosuje schematy 1/1, 3/3 lub 5/5. Ostatni schemat jest monotonny, jednak daje najlepsze efekty.

  • Faza trzecia – Utrwalenie

Jak sama nazwa wskazuje ma ona przede wszystkim utrzymać uzyskaną wagę. Jej długość zależy od ilości zgubionych kilogramów, ponieważ na 1 kilogram przypada 10 dni kolejnej fazy. W tym momencie spożywamy produkty z poprzednich faz i łączymy je z owocami, chlebem pełnoziarnistym oraz produktami skrobiowymi. Co ważne podczas trwania tej fazy można pozwolić sobie na dowolny posiłek.

  • Faza czwarta – Stabilizacja

W ostatniej fazie musimy ustabilizować wagę i utrzymać nawyki. Mimo osiągnięcia wymarzonej wagi musimy poświęcić jeden dzień w tygodniu na posiłki wyłącznie wysoko–proteinowe. Nie przejadaj się, pij dużo wody i postaraj się jeść małe posiłki. Tylko w ten sposób utrzymasz kilogramy w ryzach.

Nim zadacie sobie pytanie jak długo należy stosować dietę, zasugerujemy się słowami Dukana. Uważa on, że do końca życia należy poświęcić jeden dzień w tygodniu na jedzenie samych protein. Tylko w ten sposób utrzymamy ciągłość diety.

Minusy diety Dukana

Zabierają się za dietę Dukana należy zdać sobie również sprawę z minusów jakie ona ze sobą niesie. Przede wszystkim mogą doskwierać nam uporczywe zaparcia, niedobór witamin oraz wzrost ciśnienia krwi. Niestety wiele osób podczas stosowania tej diety narzeka na problemy z nerkami.

Ze względu na liczne kontrowersje krążące wokół diety Dukana najlepiej przed jej rozpoczęciem skonsultować się z dietetykiem.