Fit

Jak sen wpływa na nasze zdrowie

Pewnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, czy sen dobrze wpływa na Twoje zdrowie. Jest on przecież rzeczą naturalną, lecz niestety bardzo często zaniedbywaną. Dużo więcej uwagi przykładamy do tego co jemy i jak ćwiczymy niż do tego ile dziennie czasu poświęcamy na sen. A przecież już od małego rodzice powtarzali, że jeśli nie będziemy się wysypiać to nie urośniemy. I mieli wtedy rację, ponieważ sen ma ogromny wpływ na poziom naszej tkanki tłuszczowej, układ odpornościowy oraz samopoczucie. I nie mówimy tutaj jedynie o zmęczeniu. I chociaż moglibyśmy się zapierać i wmawiać wszystkim, że sen jest dla słabych – on się sam o nas upomni.

Ile snu potrzebujemy

O tym, że bez snu nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo napisano wiele książek, a temat nadal chyba nie został wyczerpany, ponieważ wiele osób wciąż uważa, że nie warto poświęcać mu zbyt dużej uwagi. Jednak brak snu może przyczynić się do poważnych schorzeń. Jakich? Sprawdź poniżej.

  1. Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór, choroby układu krążenia, choroby serca, choroby związane z gospodarką hormonalną, demencja oraz nawet depresja.
  2. Utrudnia odchudzanie, ponieważ niedobór snu mocno wpływa na poziom hormonów, a to oznacza, że ma ogromny wpływ na nasz apetyt i jego regulację. Niemal każda osoba pozbawiona regularnego snu spożywa większą ilość kalorii w ciągu dnia oraz ma dużo więcej “zachcianek”. Wynika to przede wszystkim z tego, że ich gospodarka hormonalna nie jest wyregulowana.
  3. Gorsza regeneracja związana z niedoborem snu może również wpływać na nasze treningi oraz ich efektywność. Brak snu w żaden sposób nie wpływa dobrze na budowanie mięśni.

Zatem konkluzja jest bardzo prosta, jeśli chcemy być w 100% zdrowi i działać zawsze na najwyższych obrotach, powinniśmy poświęcać odpowiednią ilość czasu na zdrowy sen.

Niedobór snu

Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na długi sen trwający bez żadnej przerwy. Niestety może to być spowodowane wymagającą pracą na zmiany, małymi dziećmi lub problemami ze zdrowiem. Co zatem zrobić, jeśli w żaden sposób nie możemy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości snu.

  1. Przede wszystkim zweryfikuj swój plan dnia i sprawdź, czy na pewno nie uda Ci się wprowadzić do codziennej rutyny minimum 30 minut snu więcej. Może akurat, któryś z obowiązków może być przesunięty o 30 minut do przodu, jeśli nie jesteś tego pewien spróbuj rozpisać plan dnia na kartce, włącznie z godzinami, w których musisz wykonać konkretne zadanie. Pomoże Ci to uporządkować harmonogram dnia.
  2. Nie możesz spać wystarczająco długo? Spróbuj chociaż naprawić jakoś swojego snu. Jak to zrobić, o tym powiemy za chwile.
  3. Dobrą alternatywą dla długiego snu mogą być krótkie drzemki. Wbrew pozorom potrafią one zdziałać bardzo dużo dobrego. Jednak pamiętaj, że nie mogą być zbyt długie, ponieważ mogą się pojawić problemy z zasypianiem wieczorem. Nastaw sobie budzik przed zaśnięciem na 20-40 minut i pozwól swojemu organizmowi odpocząć.

Jak poprawić sen

Na jakość naszego snu może wpływać bardzo wiele rzeczy. Co zrobić, by lepiej spać i czerpać z tego czasu jak najwięcej korzyści?

  1. Przede wszystkim zrezygnuj z korzystania urządzeń elektronicznych (telefon, komputer, tablet) na conajmniej godzinę przed snem. Intensywność kolorów, niebieskie światło oraz migające obrazki rozpraszają nasz umysł gotowy do snu. Produkcja melatoniny zostaje spowolniona, a to oznacza, że nasz sen będzie krótki i przerywany.
  2. Na codzień staramy się odbiegać od rutyny, jednak zdrowy nawyk przed snem może bardzo wiele zmienić. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój sen był zdrowy, a Ty przed snem wyciszony – stwórz dla siebie powtarzające się co wieczór czynności. Może to być zaparzenie ziołowej herbatki, wybranie ubrań na następny dzień, czytanie książki lub zabawa ze zwierzętami domowymi. Nasz mózg potraktuje to jako listę zadań do wypełnienia, po której należy nam się odpoczynek – sen.
  3. W pomieszczeniu, w którym śpisz powinno być ciemno, ponieważ jakiekolwiek światło może wpłynąć na produkcję melatoniny, a ona na jakoś snu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz. Powinno to być w granicach 17-20 stopni.
  4. Jednym z często popełnianych błędów jest zjedzenie kolacji bezpośrednio przed snem – i nie ma to żadnego związku z tym, czy przytyjemy, czy nie. Chodzi o to, że nasz metabolizm mocno spowalnia, przez co możemy mieć problem z zaśnięciem. Decyduj się na lekko strawne danie, które z pewnością będą mieć pozytywny wpływ na jakość naszego snu.
  5. Wbrew pozorom na jakość snu ma wpływ również sposób w jaki oddychamy. Ćwiczenia oddechowe dobrze dotleniają nasz mózg i cały organizm. Dziennie wystarczy poświęcić około 5 minut na takie ćwiczenie, by nasze myśli się wyciszyły, a tętno obniżyło. Jest to idealny sposób na przygotowanie się do snu.