Fit

Ćwiczenia dla dzieci

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko spędza wakacje w domu, czy gdzieś w kraju lub poza nim – powinieneś zadbać o jego ruch. Szczególnie w obecnych czasach, gdy nałożone są na nas ograniczenia, przez które ciężko jest zmobilizować się do ruchu. Sam z pewnością nie masz ochoty ubierać stroju i ćwiczyć, a co dopiero maluch nie rozumiejący jak wiele plusów płynie z codziennej aktywności.

W przypadku dzieci brak systematycznej aktywności może nieść ze sobą poważne skutki, ponieważ doprowadzi do częstych kontuzji, zmniejszenia odporności, a nawet błędów w postawie dziecka. Co ważne brak aktywności mocno wpływa również na wagę dziecka oraz jego koordynację ruchowom. Jeśli nie chcesz by takie problemy dopadły Twoją pociechę – już dziś zadbaj o to, by codziennie wykonywało ono razem z Tobą 30 minut ćwiczeń.

Ruch to zdrowie

Z pewnością pamiętasz swoje lekcje wf–u i to jak bardzo ich nie lubiłeś. Skąd wynika uprzedzenie dzieci do zajęć ruchowych? Przede wszystkim z tego, że nie są nauczone przez rodziców do aktywności fizycznej jak do miło spędzonego czasu. Traktują to jako karę i nie można im się dziwić, ponieważ bardzo często nauczyciel prowadzący zajęcia jest mało zainteresowany tym co robi jego grupa. Są też tacy wychowawcy, dla których niska temperatura lub problemy z wykonaniem jakiegoś ćwiczenia są jedynie wymówką przed obijaniem się na ławce. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie czerpie przyjemności z zajęć wf–u postaraj się sam organizować mu czas i pokazać, że z Tobą może robić to co lubi.

Wasz wspólny plan treningowy powinien zawierać ćwiczenia związane z różna sferą ruchową i wypracowywać umiejętności takie jak:

 • gibkość,
 • skoczność,
 • szybkość,
 • siła,
 • równowaga.

Pamiętaj, że takie zadania obojgu z Was mają dawać przyjemność. Jeśli nie masz pomysłu na ćwiczenia, możesz skorzystać z naszej listy! Udanej zabawy!

 1. Podskoki obunóż.
 2. W klęku podpartym ćwiczenia typu “koci grzbiet” oraz “plecy zapadnięte”.
 3. Marsz na czworaka przodem.
 4. Sprint w jednym miejscu.
 5. Skakanie z przysiadu niczym żabka.
 6. Przeciąganie się raz w jedną, raz w drugą stronę w siadzie skrzyżnym.
 7. Skrętoskłony.
 8. Podrzucanie lekką piłeczką lub woreczkiem z groszkiem.
 9. Skakanie na skakance.

Jak widać możliwości jest wiele. Nie ograniczaj się w wymyślaniu kreatywnych zajęć dla swojego dziecka. Oprócz ćwiczeń pamiętaj również o chwili odpoczynku i wyciszenia po 30 minutowym treningu. Przyda się on nie tylko dziecku, ale również Tobie.