shantala
Mama

Masaż Shantala dla niemowląt

O pozytywnym wpływie masażu Shantala na niemowlęta oraz jego opiekunów, indyjscy medycy wiedzieli już lata temu. A właściwie wieki temu, ponieważ masaż ten wywodzi się ze starożytnych Indii. Za jej prekursora uznaje się Frederique Leboyera – francuskiego położnika. To właśnie jego działania rozpowszechniły masaż w całej Europie. Obecnie, coraz więcej rodziców decyduje się na wykorzystanie tej metody do relaksacji niemowlęcia.

Dotyk Miłości, czyli masaż Shantala

Dotyk to jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów człowieka. To dzięki niemu możemy określić strukturę, kształt oraz temperaturę danej powierzchni. Właśnie z tego powodu, masaż Shantala nazywany jest Dotykiem Miłości, ponieważ w czasie trwania zabiegu, pomiędzy dzieckiem a rodzicami, rozwija się niezwykła więź emocjonalna. Ta technika masażu sprawia, że niemowle na nowo zaczyna poznawać głos, dotyk oraz zapach opiekuna. To właśnie dzięki rozwojowi zmysłu dotyku, w mózgu człowieka zostaje wydzielana substancja chemiczna – hormon wzrostu. Badania potwierdzają, że dzieci, którym zapewniono dużo kontaktu fizycznego z ciałem matki, posiadają większe przywiązanie do swojej opiekunki oraz lepiej rozwijają się psychoruchowo.

Zalety Shantali

Największą zaletą masażu Shantala jest fakt, że można go wykonywać już od pierwszych dni życia dziecka. Ta technika masażu pozytywnie wpłynie na pracę jelit maleństwa, wyciszy go oraz pozwoli mu przez to spać dłużej i spokojniej.

Masaż można wykonywać zarówno w przypadku niemowlęcia, przedszkolaka, a nawet nastolatka.