Wraz z postępującą świadomością odnośnie składników zawartych w kosmetykach, coraz częściej zaczęto krytykować obecność alkoholu w produktach kosmetycznych. Czy niechęć do tej substancji jest uzasadniona? Czy jest on szkodliwy i może spowodować podrażnienia? A może pełni ważną funkcję, o której niektórzy zapomnieli? Na te i na inne tematy postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Alkohol w kosmetykach, o co tak naprawdę chodzi
Nazwa alkohol nie tyczy się jedynie napoju wysokoprocentowego spożywanego w wolnym czasie. Jest to również zwrot określający grupę płynów o zbliżonych właściwościach. To produkt wytworzony przez fermentację cukru lub biomasy, która zawiera skrobię.
Jakie właściwości ma alkohol w kosmetykach
Alkohol znaleźć można w wielu produktach, w tym również w kosmetykach. Posiadają go kremy do ciała, balsamy, produkty przeznaczone do depilacji, perfumy, a nawet farby do włosów. Jego głównymi zaletami są:
- działanie bakteriobójcze,
- możliwość rozpuszczenia tłuszczu,
- służy jako środek konserwujący,
- zmniejszenie stanów zapalnych,
- działanie antyperspiracyjne.
Oprócz tego, alkohol stosowany jest również jako rozpuszczalnik, ponieważ dzięki niemu uzyskać można nierozpuszczalne w wodzie rośliny, które mogą stanowić jeden ze składników lotnych olejków eterycznych.
Czy alkohol jest szkodliwy dla naszej skóry?
Warto zdawać sobie sprawę, że etanol w dużych ilościach może zniszczyć warstwę łoju na skórze. Ma on również właściwości higroskopijne (przyciąga wodę), co prowadzi do nadmiernego spierzchnięcia skóry i jej wysuszenia. Efekt ten może być zniwelowany, jeśli etanol zostanie zmieszany z wodą.
Warto zwrócić uwagę na powstające niejednokrotnie błędne koło. Posiadając skórę suchą, używasz kosmetyków do twarzy z zawartością alkoholu, które dodatkowo wysuszają Twoją cerę. Aby temu zaradzić nakładasz ponownie krem, przez co on jeszcze bardziej wysusza skórę.
I chociaż może się to wydawać problematyczne, nie każdy alkohol jest szkodliwy. Jego odpowiednie stężenie i rodzaj, potrafi sprawić, że naturalny krem staje się niezbędnym produktem w kosmetyczce, ponieważ tylko on potrafi sprawić, że Twoja skóra będzie prezentować się zdrowo.
Odpowiednie stężenie alkoholu w kosmetykach
Zazwyczaj w kosmetykach stosuje się stężenie nie większe niż 5%. Ta liczba sprawia, że alkohol nie ma większego wpływu na naszą skórę. Przy takim stężeniu odparowuje on całkowicie, gdy produkt zostaje nałożony na skórę, przez co nie wysusza on cery. Jeśli znajdziesz w składzie alkohol o 5% stężeniu, pamiętaj, że ma on przede wszystkim właściwości konserwujące. Zapewnia on również skórze sterylność. Warto również zaznaczyć, że alkohol jest bezpieczniejszy od środków chemicznych wykorzystywanych do konserwacji, ponieważ nie pozostaje on na naszej skórze, tak jak robią to parabeny.
Czy istnieje dobry i zły alkohol w kosmetykach?
Jak wspominaliśmy wcześniej, istnieje wiele różnych rodzajów alkoholu. Jednym z tych, który ma zły wpływ na skórę i prowadzi do jej uszkodzenia i wysuszenia, jest etanol. Ten denaturowany alkohol zmieszany ze zmiękczaczami potrafi w skrajnych przypadkach wywołać bezpłodność i cukrzycę.
Na całe szczęście istnieją również dobre alkohole tłuszczowe oraz woski. Są one wytwarzane z kwasów tłuszczowych zawartych w roślinach, czyli w odnawialnych surowcach. Co ważne, taki proces ich pozyskania sprawia, że stają się one przyjazne dla skóry i dobrze przez nią tolerowane.
Alkohole tłuszczowe i woskowe mają działanie silnie nawilżające i odżywcze, przez co mają pozytywny wpływ na skórę i zmniejszają podrażnienia. Co ciekawe, jednym z przykładów alkoholi tłuszczowych jest olej kokosowy. To właśnie te substancje stosuje się w kosmetykach jako naturalne zmiękczacze lub środki zagęszczające. Mają one jednak jedną wadę, nie można ich mieszać z wodą.
Dobre alkohole to:
- behenylowy,
- cetearyl alcohol,
- cetyl alcohol,
- lanolin alcohol,
- alkohol stearylowy.
Niezwykle ważną kwestią jest również miejsce zajmowane przez alkohol na liście składników. Im wyżej, tym większe prawdopodobieństwo, że może on mieć negatywny wpływ na wrażliwą i wymagającą skórę.