Komedogenność i aknegenność to dwa nieco skomplikowane określenia, które często są ze sobą mylone. Znane są szczególnie osobom borykającym się z trądzikiem i zaskórnikami. Choć przyczyn powstawania zmian zapalnych na skórze jest wiele, bardzo często obwinia się o nie, nieprawidłową pielęgnację i tzw. kosmetyki zapychające. Komedogenność to nic innego jak zapychanie ujść gruczołów łojowych, które prowadzi do powstawania zaskórników. Tendencję składników do wywoływania zmian trądzikowych nazywamy natomiast aknegennością. Jakie kosmetykami możemy nazywać niekomedogennymi? Czy tylko osoby z cerą trądzikową powinny unikać takich produktów?
Kosmetyki niekomedogenne – niezapychający krem nawilżający
Podstawą pielęgnacji każdego typu cery jest niewątpliwie nawilżanie. Zarówno cera sucha jak i tłusta powinna być odpowiednio nawilżana każdego dnia. Na rynku kosmetycznym mamy tysiące różnorodnych produktów, ale jak wybrać ten jeden niezapychający krem nawilżający? Najlepszym wyborem będzie krem o lekkiej, szybkowchłaniającej i nietłustej formule. W przypadku osób z cerą tłustą i mieszaną warto sięgnąć po krem, który dodatkowo będzie regulował pracę gruczołów łojowych. Zdarza się, że takie produkty wysuszają skórę, jednakże w eeny meeny zadbaliśmy o to, żeby krem regulujący dbał o odpowiedni stopień nawilżenia skóry. Kwas hialurownowy, naturalny ferment z owsa oraz ekstrakt z borówki wpływają pozytywnie na nawilżenie, natomiast ekstrakt z szałwii ograniczy nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli borykasz się z nadprodukcją łoju i poszukujesz niekomedogennego kremu nawilżającego, ten produkt może być dla Ciebie.
Krem niekomedogenny, czyli jaki?
Można powiedzieć, że krem niekomedogenny jest produktem o lekkiej konsystencji, niezawierającym substancji mogących zapychać pory. Do najczęściej występujących substancji, które mogą być komedogenne, zaliczamy m.in.: silikony, wazelinę, lanolinę, olej kokosowy oraz arganowy, a także masło kakaowe.
Znaleźć można również tabelki określające stopień komedogenności poszczególnych składników w skali od 0-5. Czy możemy polegać na takich zestawieniach w 100%? Niekoniecznie, musimy pamiętać, że każda skóra jest inna i inaczej reaguje na różne czynniki. Taka tabela może być pomocna na początku naszej drogi z pielęgnacją. Może być drogowskazem, jednak warto zwrócić uwagę, że powstały one na podstawie działania pojedynczej substancji. Tymczasem istotna jest formuła kosmetyku oraz stężenie danego składnika.
Krem niezapychający porów, tylko do skóry problematycznej?
Na zmiany trądzikowe i zaskórniki narażone są częściej osoby z cerą tłustą i mieszaną. Nieprawidłowe oczyszczanie oraz pielęgnacja, a także nadmiar sebum mogą potęgować problemy skórne. Jednakże problem zapychania się porów może dotyczyć każdego, nawet osoby z cerą suchą lub normalną, do czego zazwyczaj przyczyniają się źle dobrane produkty pielęgnacyjne. Dlatego też każdy z nas powinien zwrócić uwagę na kremy niezapychające porów. Masz cerę suchą i uważasz, że ciężki, okluzyjny krem bogaty w masła i oleje będzie najlepszym wyborem? Nic bardziej mylnego. Wybierz krem o lekkiej konsystencji, zawierający np ceramidy, a pod niego nałóż lekkie serum nawilżające. Dwa lekkie kosmetyki mogą okazać się zdecydowanie lepsze niż jeden. Niezwykle lekkim kremem nawilżającym niezapychającym, idealnym dla każdego typu cery może okazać się Napinający krem liftingujący. Połączenie dwóch polisacharydów w związku Glycotensyl oraz małocząsteczkowego kwasu hialuronowego i skwalanu roślinnego sprawią, że Twoja skóra będzie cudownie nawilżona i gładka bez ryzyka zapchania porów.
Krem niekomedogenny do twarzy – odpowiedni kosmetyk dla Ciebie
Jeśli marzysz o zdrowej, gładkiej skórze bez zaskórników to pamiętaj o dokładnym, najlepiej dwuetapowym oczyszczaniu skóry. Zaaplikuj ulubiony tonik oraz serum dopasowane do aktualnych potrzeb. Pamiętaj, aby pielęgnację zakończyć niekomedogennym kremem nawilżającym. Bez względu na wiek i typ cery, taki produkt znajdzie swoje miejsce w każdej rutynie pielęgnacyjnej. Wiesz już jakie substancje mogą powodować zapychanie porów, a także jakie składniki świetnie nawilżają skórę. Kupując nowy produkt sprawdź jakie składniki aktywne zawiera i wybierz ten idealny dla Ciebie.