Fit

Fit omlet na zdrowy początek dnia

Omlet to doskonały pomysł na wysokobiałkowe, pożywne śniadanie lub zdrowy i sycący lunch. Jego przygotowanie zajmuje mało czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych.

Gdzie sprawdzi się dietetyczny omlet?

Omlet sprawdzi się zarówno w wersji warzywnej, jak i z dodatkiem mięsa. W wariancie dla nieuleczalnych łasuchów podajemy go także na słodko – ze świeżymi owocami i miodem. Przyprawiamy tradycyjnie solą i pieprzem lub urozmaicamy potrawę indyjskimi lub arabskimi mieszankami. Możliwości jest bez liku, a każda jednakowo interesująca. Jeśli staramy się odżywiać w zdrowy, zbilansowany sposób, postawmy jednak na klasyczny wariant wytrawny z dodatkiem świeżych warzyw. 

Dlaczego warto jeść fit omlety?

Jeden duży omlet zawiera około 6 g białka. Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w The American Journal of Clinical Nutrition, osoby, które jedzą śniadania wysokobiałkowe, czują się najedzone przez dłuższy czas niż badani preferujący śniadania o wysokiej zawartości węglowodanów. Potrawy wysokobiałkowe zmniejszają bowiem wydzielanie hormonu apetytu – greliny. Białko jest także niezbędne dla właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu, wspiera procesy naprawy tkanek, reguluje wydzielanie enzymów i hormonów, zwiększa wytrzymałość kości, etc. Ponadto, jajka zawierają cholinę, składnik odżywczy ważny dla działania układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania mózgu. Śniadaniowy omlet zapewni Ci więc zdrowie, energię i dobre samopoczucie, niezbędne w podejmowaniu codziennych wyzwań w pracy lub w szkole. 

Fit omlet z surowymi warzywami – przepis na zdrowy początek dnia

Składniki na porcję dla dwóch osób:

1 łyżka oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
2 duże jajka
1 łyżka mleka
sól i pieprz do smaku
1/2 czerwonej papryki
100 g pomidorków koktajlowych
1/2 niewielkiej czerwonej cebuli
2 obfite garści świeżej rukoli
opcjonalnie: 2 łyżki jogurtu greckiego

Sposób przygotowania omletu dietetycznego:

Pokrój paprykę i cebulę w drobną kostkę. Pomidorki przekrój na połówki lub ćwiartki. Rozgrzej łyżkę oleju na średniej wielkości patelni. Roztrzep jajka z mlekiem, solą i pieprzem i wylej mieszankę jajeczną na rozgrzaną patelnię. Zmniejsz ogień. Przykryj patelnię i pozwól jajkom się gotować. Co jakiś czas podważaj brzegi omletu szpatułką, aby upewnić się, że omlet nie przywiera do patelni. Po upływie około 5 minut omlet jest gotowy. Przełóż go na talerz i ułóż na nim pokrojone wcześniej warzywa oraz rukolę. Jeśli masz ochotę, nałóż na wierzch łyżkę jogurtu greckiego.